Základy slouží k přenosu váhy stavby na podkladovou půdu, chrání ji před sesuvy i působením síly všemi směry. Proto by se nemělo zapomenout na složení a únosnost podloží. Betonové základové pasy se stýkají se zeminou, základová deska z betonu se umísťuje nad úroveň terénu. Kvalitně provedená deska je zárukou odizolování vlhkosti, případně radonu.
Základová deska uložená na štěrku je nejčastějším provedením základové desky pro standardní domy. Provádí se vylitím pasů do nezámrzné hloubky s kombinací ztraceného bednění, zhutněním štěrkové vrstvy, vyztužením armovací výztuží a finálním betonovým překryvem. Toto řešení má jednoznačné výhody v jednoduchosti a rychlosti realizace a relativně nízkými vstupní náklady. Nevýhodou je nízký tepelný odpor desky. Ten je nutné řešit dodatečným izolováním vnější strany pasu a také podlahy nad deskou, a to v poměrně velké tloušťce, což je nevýhoda včetně následných finančních nákladů hrubé stavby domu. Tento typ základové desky není vhodný pro nízkoenergetické a pasivní domy.
Plovoucí základová deska je tvořena jednou základovou spárou (jámou) na místo jednotlivých pasů. Ta se vyplní zhutněným pěnosklem, které je uloženo v geotextílii. Správné hutnění je nezbytné pro dosažení požadovaných parametrů plovoucí základové desky. Dále se pokládá PE fólie, na kterou se vylije samotná deska do armované konstrukce. Nutností je dokonalé spádování a příprava drenážního systému pod deskou. Tato deska má dokonalé termoizolační a akumulační vlastnosti nutné pro nízkoenergetické a pasivní domy. Není nutné izolovat podlahu domu. Takto řešená základová deska uspoří finance za dodatečné izolace nad deskou, ale zároveň je celkově finančně nákladnější.
Jedná se o technologické řešení základové desky, které nemá v naší zemi velkou tradici. Nicméně má své nesporné výhody. V jednotné spáře se vytvoří vana z extrudovaného polystyrenu. Ten je pokládán systémem pero-drážka, takže vznikne dokonalý kompaktní blok s výbornými termo-izolačními a hydroizolačními vlastnostmi. Polystyren je pokládán na štěrkový podklad, poslední vrstvou je písek zarovnaný do roviny, aby nedocházelo k deformacím extrudovaných desek. Tak jako u plovoucí základové desky, i tento systém vyžaduje spádování a vytvoření drenážního systému. Výhodou této základové desky jsou především tepelně izolační a hydroizolační vlastnosti dané integrovanými izolacemi již v samotné základové desce. Dále pak absence tepelných mostů, stabilita a nosnost celé základové desky.