Zdi – svislé konstrukce

V domovech, jak uvádějí mnohé studie, trávíme až 50 % svého života. Je proto zcela zásadní, aby vnitřní klima domu bylo příjemné a zdravé. Na kvalitní vnitřní prostředí má rozhodující vliv zvolený stavební materiál a stavební konstrukce.

Stavby z pálené cihly

Stavebním materiálem, který nezpůsobuje alergie, astma či další zdravotní komplikace, lze docílit optimálních vnitřních parametrů z hlediska komfortu a zdraví. Takovým vhodným materiálem jsou tradiční pálené cihly, které se primárně vyrábějí ze směsi jílu a vody. Cihly jsou přírodním materiálem a neobsahují žádné látky znečišťující ovzduší, nenajdeme v nich těkavé látky, formaldehyd, terpeny či alergeny. Navíc má cihelné zdivo prokazatelný vliv na ionizaci vzduchu vnitřního mikroklimatu, tedy na počet atmosférických iontů, který je v určitém množství nezbytný. Lidé, kteří jsou citliví, vnímají měnící se koncentrace vzdušných iontů a reagují např. bolestmi hlavy, kloubů, změnami nálady a poruchami spánku. Ke zdění z cihel se používají různá pojiva malta, lepidlo a PU pěna.

Pórobeton

Pórobeton nabízí investorům řešení rychlé, přesné, se snadným zpracováním a nízkou cenou. Pórobeton je bílá tvárnice z vápna, písku, cementu a vody. Systém samotný nabízí v podstatě kompletní řešení od tvárnic, překladů, tak i díly pro stropy, střechy či schody. Systém nabízí variantu pro jednovrstvé zdění bez zateplování. Pokud se rozhodnete pro stavbu z pórobetonu se zateplením, musíte si nejprve spočítat minimální tloušťku izolantu. Proto, abyste docílili požadované úrovně tepelné ochrany. Důležitější je nutnost ohlídat si, aby zateplení nevedlo k nadměrnému hromadění zkondenzované vodní páry v konstrukci z pórobetonu. Proto je nutné izolační vrstvou dostatečně teplotně odizolovat vnitřní nosnou zeď od vnějšího prostředí a složení vrstev musí být tak, aby difuzní odpor pro vodní páru klesal vrstvou po vrstvě směrem ven.

Vapis

Vápenopískové prvky, pod značkou VAPIS, mají svůj původ v Německu, kde nesou tuto značku kvality. Dodržování odborně technických požadavků na výrobce k zabezpečení definované kvality jeho výrobků a kvalita výrobků samotná jsou dozorovány německým Spolkovým svazem vápenopískového průmyslu (Bundesverband Kalksandsteinindustrie e.V.) a nezávislou notifikovanou osobou (NB) – zkušebním institutem Qualitätsgemeinschaft Mauerwerksprodukte e.V. (QMP).

Ve venkovním pohledovém (režném) zdivu se používají vápenopískové cihly venkovní – tzv. „Verblender“, označení Vb. Jsou mrazuvzdorné, jsou zkoušené na 50 cyklů mráz-teplo. Mohou být použity v jakémkoliv pohledovém venkovním zdivu, které je vystavené povětrnostním vlivům.
Pohledové cihly VAPIS by měly mít v každém případě jednu čistou čelní stranu ohraničenou ostrými hranami. Současně by neměly obsahovat žádné příměsi či látky, které by mohly později způsobit vylučování vápna, tvorbu kavern, výkvětů či zbarvení, které by mohly negativně ovlivnit vzezření pohledového zdiva.

Pro režné zdivo v interiéru, resp. ve zdivu, na které nejsou kladeny vysoké optické požadavky, se pak používají pohledové cihly vnitřní – tzv. „Industriesicht“, označení Is. Vyznačují se stejnou kvalitou jako venkovní cihly, nemají však mrazuvzdornost, a proto se nesmí používat v nechráněném zdivu mimo interiér.

Pokud se rozhodnete stavbu zateplit, musíte si nejprve spočítat minimální tloušťku izolantu. A to proto, abyste docílili požadované úrovně tepelné ochrany. Důležitější je však nutnost ohlídat si, aby zateplení nevedlo k nadměrnému hromadění zkondenzované vodní páry v konstrukci z pórobetonu. Proto je nutné izolační vrstvou dostatečně teplotně odclonit vnitřní nosnou zeď od vnějšího prostředí.

Monolitické konstrukce

Při konstrukci železobetonových monolitických struktur se nejprve vytvoří bednění, což je dočasná forma, která vymezuje tvar budoucí konstrukce. Poté se do bednění umístí výztuž z ocelových tyčí nebo sítí, která poskytuje konstrukci pevnost a odolnost vůči tahovým silám. Nakonec se do bednění nalévá beton, který zaplňuje prostor mezi výztuží a vytvrzuje se, čímž vytváří pevnou a stabilní konstrukci.

Železobetonové monolitické konstrukce jsou používány v širokém odvětví staveb, včetně výškových budov, mostů, silničních konstrukcí, nádrží, stropů a dalších prvků. Tyto konstrukce mají výhodu vysoké pevnosti a odolnosti, schopnosti přenášet jak tlakové, tak tahové síly a také disponují velmi dobrými vlastnostmi vůči požáru.

Díky monolitické povaze těchto konstrukcí je také možné dosáhnout výrazně vyšší přesnosti a kvality provedení. Zároveň umožňuje přizpůsobit tvar a rozměry konstrukce specifickým potřebám projektu. Nicméně výstavba železobetonových monolitických konstrukcí vyžaduje dobrou přípravu, zkušenosti a odbornost v oblasti betonářských prací.

Dřevostavba

Rámová konstrukce je běžným a tradičním typem stavebního systému dřevostavby.
Mezi největší výhody rámových konstrukcí patří mimořádná variabilita, která umožňuje vytvořit jakýkoliv interiér dle přání investora. Výstavba rámové konstrukce je velice rychlá a flexibilní, jednotlivé stavební prvky jsou lehké, snadno se přepravují a není zapotřebí žádné těžké techniky. Veškeré tesařské práce a montáž dřevěných prvků probíhají až na místě, díky čemuž lze ještě částečně provádět změny v započaté stavbě.