Střechy a krovy

Střecha je definována jako obvodová stavební konstrukce, ohraničující budovu shora, zpravidla nad posledním podlažím, výjimečně i z boku a je součástí hlavních konstrukcí budovy. Jejím úkolem je zejména chránit budovu před vnějšími vlivy venkovního prostředí. Zároveň musí splňovat i požárně bezpečnostní požadavky na střešní konstrukce. Každá střecha je složena z nosné střešní konstrukce, ze střešního pláště a dále z doplňkových konstrukcí a prvků.

Podle tvaru a využití se střechy dále rozdělují na různé typy. V podstatě základní rozdělení je na střechy rovné a střechy šikmé, přičemž tyto se dále dělí na různé další podskupiny.

Sedlová střecha

Sedlová střecha patří k základním jednoduchým typům střech s nejčastějším využitím. Je tvořena dvěma šikmými střešními rovinami, spojenými v hřebeni, dvěma štíty a dvěma okapy. Někdy může být i obrácená sedlová střecha, kdy dvě šikmé roviny nevytváří hřebem, ale stýkají se v úžlabí.

Variantou sedlové střechy dále často bývá střecha křížová nebo polokřížová, která je tvořena propojením dvou sedlových střech se stejnou výškou hřebene.

Valbová a polovalbová střecha

Tento typ střechy vychází z klasické sedlové střechy, ale na rozdíl od ní má místo štítu další šikmou rovinu – valbu. Podle velikosti a rozsahu této další střešní plochy se potom hovoří o polovalbové nebo valbové střeše. Valbová střecha je tvořena čtyřmi šikmými plochami a hřebenem, má okapy ve stejné výši, nemá žádný štít. Polovalbová střecha je rovněž tvořena čtyřmi šikmými střešními plochami a hřebenem, ale má alespoň částečně ponechaný štít a okapy na dvou stranách střechy jsou výš.

Z ocelových nosníků

Základním prvkem těchto stropů je ocelový nosník ve tvaru I, který přenáší zatížení do nosných zdí. Dle velikosti nosníků můžeme zastropit různě velké místnosti. Jako výplň mezi nosníky používáme různé stavební materiály. Zpravidla kombinujeme beton, keramiku a ocel (karisítě, dříve z pásové nebo prutové výztuže). Osová vzdálenost jednotlivých nosných prvků je závislá na použitém materiálu a velikosti zatížení (stálé a nahodilé), které bude působit na strop. Tento typ stropu se dá postavit relativně snadno, využíváme ho i při rekonstrukcích.

Stanová střecha

Tato střecha je podobná střeše valbové, ale na rozdíl od ní netvoří střešní roviny hřeben, ale jsou trojúhelníkového tvaru a všechny se stýkají v jednom bodě. Standardně je tvořena čtyřmi střešními rovinami, ale mohou být i stanové střechy víceúhelníkové. Variantou této střechy je střecha jehlanová s ostrým spádem střešních rovin.

Pultová střecha

Jedná se o vůbec nejjednodušší typ střechy. Je tvořena pouze jednou šikmou střešní rovinou s jedním okapem a třemi štíty.

Mansardová střecha

Jde v podstatě o variantu sedlové střechy, kdy je každá šikmá střešní plocha mezi hřebenem a okapem ještě jednou zalomena pod jiným sklonem. Prostor pod touto střechou se nazývá mansarda neboli obytné podkroví. Někdy se vytváří falešná mansarda, kdy není zalomená střešní plocha, ale vzhledu mansardy je dosaženo provedením shodné střešní krytiny na části svislé stěny horního podlaží.

Plochá střecha

Plochou střechou rozumíme konstrukci se sklonem do pěti stupňů. Měla by plnit stejné podmínky, které klademe na šikmé střechy. Často jsou nároky na plochou střechu ještě vyšší. Mohou za to především používané materiály střešního pláště, skladba souvrství ploché střechy a více používaných typů střech. Střecha se skládá z pojistné izolace, tepelné izolace a PVC fólie.